ADP Global CMS ADP Global CMS ADP Global CMS
 

ملتقای مذاهب بزرگ، برای بسياری از مردمان جهان سرزمينی مقدس است. زرتشتيان از آن جهت كه آن را يكی از مناطقی می دانند كه شايد زادگاه اشو زرتشت باشد. پروتستان ها به آن واسطه كه نخستين سرزمينی بود كه در آن پناه گرفتند و از گزند دشمنان در امان ماندند و ارمنيان به خاطر كليسای طاطاووس كه گفته می شود شايد قديمی ترين كليسای جهان، و يا اينكه دست كم اولين كليسای ارمنيان است.

گذر همگان: درياچه ی اروميه نامدارترين جاذبه ی اين خطه است. دريغ است كه نبود يك برنامه ی جامع برای جذب سرمايه گذاری های گردشگری مانع از آن شده كه اينجا شهرتی هم سنگ اقران خارجی خود داشته باشد، اما از خاطر نبايد برد كه درياچه ی اروميه به هر حال يكی از 59 ذخيره گاه مهم زيستكره است و نه فقط برای ايرانيان، برای هر آدمی در جهان حيف است كه اينجا را دست كم يا بار نبيند. شماری چشمه های آب گرم و معدنی، غارهای بورنيک كوچک و بزرگ و غار سهولان، غار كوفتو، منطقه ی حفاظت شده ی مراكان، چندين كليسای تاريخی و تخت سليمان از ديگر جاذبه های آذربايجان غربی هستند.

سفارش ويژه: يک شب زندگی در ميان عشاير ماكو را فراموش نكنيد. به خاطر داشته باشيد كه يک شب زندگی، نه يک شب ديدار، يعنی از سيمای يک ناظر خارجی بيرون بیایید و سعی كنيد از نزديک حال و هوای يک زندگی بسيار متفاوت را تجربه كنيد. آنها مردمی مهربان و ميهمان نواز هستند و به راحتی شما را در جمع خود می پذيرند. اگر قدری بار و بنه ی سبک تر و مركب رهوارتر داريد، تا چشمه ی ثريا هم برويد. جايي در منتهااليه شمال غرب ايران، آنقدر دور كه در بعضی از نقشه هایی كه مكرراً هم تجديد چاپ می شوند، آن را در داخل مرز ايران قيد نكرده اند! هيبت آرارات از محل چشمه ی ثريا بسيار ديدنی است.

توصيه ی مسافر: اگر با خودرو شخصی می رويد، درياچه را دور بزنيد و از مسير قبلی برنگرديد. مثلاً اگر از تهران راه افتاده ايد و به تبريز و خوی و ماكو و سپس اروميه و مهاباد رفته ايد، در برگشتن بهتر اين است كه سری هم به سنندج بزنيد و از مسير همدان به تهران برگرديد.

 


 

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< بعد   قبل >
 
ADP Global CMS ADP Global CMS ADP Global CMS