ADP Global CMS ADP Global CMS ADP Global CMS
 
اردبیل

مردم ايران طبيعت گردی را با گيلان و مازندران می شناسند، در حالی كه دو همسايه ی شرقی و غربی اين دو استان، يعنی گلستان و اردبيل برای توسعه ی اكوتوريسم اگر از اين دو استان مستعدتر نباشند، ظرفيت كمتری هم ندارند. به ويژه اردبيل كه جز بيابان، همه ی آنچه را كه می تواند يک مقصد ممتاز اكوتوريسم باشد، دارد. به طور معمول مهمترين مؤلفه های شكل دهنده ی يك چشم انداز اكوتوريستی كوه، جنگل، دريا و جلوه های ويژه ی مردم شناختی هستند، كه اردبيل همه را دارد.

گذر همگان: حيف است كه يک ايرانی هرگز تالش را نديده باشد. همان قدر حيف است كه دست كم يک بار آدمی تا دشت مغان نرفته باشد. با اين همه، آثار تاريخی اردبيل مثل مسجد شيخ صفی مجموعه ی امكانات آب گرم سرعين و آثار طبيعی همچون درياچه های نئور و شورابيل و جنگل فندقلو و كوهستان ارسباران برای مردم ايران شناخته شده تر است.

سفارش ويژه: گيوی را ببينيد. يك ماسوله ی كوچک است نزديک خلخال، كه بسيار ديدنی و جذاب است. جز آن، گشت و گذار در مرغزارهای سرسبز و مه آلود جاده ی اردبيل به پارس آباد را هم فراموش نكنيد. و اگر بخت ياری كرد چند ساعتی را هم با عشاير ايلسون بگذرانيد. تجربه ای ديرياب و به يادماندنی است. هوا در نوروز قدری سرد است. سرعين هم خيلی شلوغ می شود. انتظار نداشته باشيد در آن شلوغی و ازدحام استاندارد بهداشتی مناسبی قابل ارائه باشد. سفر به سرعين را موكول كنيد به ايام خلوت تر و هوای گرم تر. مگر اينكه براي درمان مفاصل دردمندتان خيلي عجله داشته باشيد. مغان برای آنان كه به دنبال سرزمين هاي خلوت و بكر می گردند جای ايده آلی است. نگران سرمای آن نباشيد. به هر حال يكی از بهترين جاهايی كه برای ايام نوروز می توان پيشنهاد كرد دشت مغان و مناطق پيرامون آن، از حاشيه ی جنوب غربی خزر تا ارسباران است. اگر از جنوب و سمت غربی به استان اردبيل رفته ايد، برگشتن مسير گيلان، از يكی از گردنه های حيران و الماس را انتخاب كنيد.

توصيه ی مسافر: هوا در نوروز قدری سرد است. سرعين هم خيلی شلوغ می شود. مغان اما خلوت تر است و برای ايام نوروز مقصدی مناسب تر برای سفر.

 


 

نظر ها
افزودن جدید
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
< بعد   قبل >
 
ADP Global CMS ADP Global CMS ADP Global CMS