بازديد کنندگان کنوني

بازديد کنندگان کنوني : 2 نفر مهمان

ورود به سایت


دریافت رمز عبور
هموندي (عضويت)

لینک Rss مطالب

ADP Global CMS ADP Global CMS ADP Global CMS
 
آشنايي با دكتر غلامحسين صديقي نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
نگارش یافته توسط Agrin7Admin   
09 آذر 1387 ساعت 16:47

 

آشنايی با دکتر غلامحسین صدیقی

نويسنده : ميثم نظمی

... در یک روز سرد آذرماه دکتر صدیقی به اتفاق امینی و انتظام به دیدن شاه رفت. ملاقات ، کاملا خشک و رسمی بود . صدیقی نشست و شاه شروع به سخن گفتن کرد:‌ در این مدت چه می‌کردید آقای دکتر؟‌ ظاهرا در دانشگاه مشغول بودید؟‌ ...

آقای میثم نظمی در سال ۱۳۶۰ در شهر اراک متولد شد. تحصیلات خود را در رشته ی حقوق قضایی و تا مقطع کارشناسی دنبال کرد. ایشان در نشریاتی چون ایرانمهر، مدرسه و سایت های گوناگون اینترنتی مقالاتی به چاپ رسانده است. او هموند انجمن نویسندگان ایران دیدار است .  

 Image

 

آشنايی با دکتر غلامحسین صدیقی

نويسنده : ميثم نظمی

 بدون تردید دکتر غلامحسین صدیقی یکی از شخصیت های برجسته ی تاریخ معاصر است که دارای شخصیتی بی همتا و ویژگی‌های ارزشمندی بوده است.

دکتر غلامحسین صدیقی جامعه شناس و سیاستمدار و دانشمند بزرگ ایرانی و رهبر برجسته‌ی جبهه ی ملی و وزیر کشور کابینه ی دکتر محمد مصدق در آذرماه 1284 در محله‌ی سرچشمه ی تهران به دنیا آمد. پدر او حسین صدیقی ملقب به اعتضاد دفتر از اهالی ناحیه‌ی نور مازندران بود. غلامحسین تحصیلات ابتدايی و بخشی از تحصیلات متوسطه را در مدرسه‌ی اقدسیه گذراند و نیز در مدرسه‌ی آلیانس فرانسه به فرا گرفتن زبان فرانسه پرداخت. سپس به دبیرستان دارالفنون رفت و سال های آخر متوسطه را در آن مدرسه تحصیل کرد و دیپلم گرفت.در شهریور ماه 1308 همراه با دومین گروه دانشجویان اعزامی از سوی وزارت معارف به فرانسه رفت و در دانشسرای مقدماتی شهر آنگولم به تحصیل پرداخت و در تیرماه 1311 به اخذ باکالورا موفق گردید.

دکتر صدیقی در بهار 1314 از دانشسرای عالی سن کلو در حومه‌ی پاریس فارغ التحصیل شد و در رشته  ی فلسفه به اخذ پنج دانشنامه  ی عالی (روانشناسی، روان‌شناسی کودک، آموزش و پرورش،‌اخلاق و جامعه شناسی و تاریخ ادیان) نایل گردید.

دکتر صدیقی در اسفند 1316 به اخذ درجه ی دکترا از دانشگاه پاریس توفیق یافت. رساله ی  او تحت عنوان " جنبش‌های دینی در قرون دوم و سوم هجری " با درجه ی ممتاز پذیرفته شد. وی در فروردین 1317 به ایران بازگشت و بلافاصله به سمت دانشیار در دانشگاه تهران مشغول کار شد.

دکتر صدیقی در فروردین 1322 به رتبه ی استادی ارتقا یافت و در بهمن‌ماه 1323 به مدیریت کل دبیرخانه دانشگاه تهران منصوب شد.  او در مهر‌ماه 1324 به عضویت هیات نمایندگی ایران در کنفرانس تاسیس سازمان تربیتی و علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو ) انتخاب شد و به لندن رفت. در اسفند 1325 نیز از سوی دانشگاه تهران برای شرکت در کنفرانس ملت های آسیایی به هند اعزام شد و ریاست هیات نمایندگی ایران را عهده‌دار بود. در آبان 1327 نیز به ریاست هیات نمایندگی ایران در سومین کنفرانس عمومی یونسکو در بیروت منصوب شد.

مهمترین خدمت علمی و فرهنگی دکتر صدیقی تاسیس موسسه ی مطالعات و تحقیقات اجتماعی در دانشگاه تهران در 1327 بود که در 1351 به دانشکده‌ی علوم اجتماعی تبدیل شد. دکتر صدیقی در سال 1352 به افتخار بازنشستگی نایل گردید. ولی با عنوان استاد ممتاز تا 1358 همچنان به تدریس در دانشکده‌ی علوم اجتماعی ادامه می‌داد. وی یکی از مفاخر علمی و پدر علم جامعه‌شناسی در ایران بود.

   Image

     دكتر غلامحسين صديقي ( نفر دوم از راست) و دكتر فاطمي (نفر دوم از چپ)

پس از روی کار آمدن حکومت ملی، دکتر مصدق، در 30 آذرماه 1330 به پیشنهاد دکتر شایگان و ديگر مشاورانش دکتر صدیقی را به وزارت پست و تلگراف و تلفن منصوب کرد. در خرداد ماه 1331 که مصدق به منظور دفاع از حقوق ایران در برابر شکایت دولت انگلیس به لاهه می‌رفت دکتر صدیقی را با حفظ سمت به نیابت نخست وزیری برگزید و در 31 امرداد 1331 در دومین کابینه‌ی خود سمت حساس وزارت کشور را به او سپرد که تا سال بعد این سمت را بر عهده داشت.

هنگامی که در اواخر سال 1331 قرار شد محمد رضا شاه از تاسیسات ملی شده‌ی نفت جنوب بازدید کند، دکر صدیقی از جانب دولت مامور شد شاه را در این سفر همراهی کند .

پس از بازگشت از آبادان، شاه که به شدت تحت تاثیر شخصیت دکتر صدیقی قرار گرفته بود با شگفتی به اطرافیانش گفته بود: " ‌در این سفر من نفهمیدم کی رفتم و کی برگشتم.  صحبت‌های این مرد مرا سخت مجذوب کرده بود. من حرف های محققانه‌ای درباره‌ی ایران و مفاخر ایران از او شنیدم كه تا به حال از هیچ کس نشنیده بودم و در هیچ کتابی نخوانده بودم. "

دکتر صدیقی از شیفتگان دکتر مصدق بود و تا آخرین لحظه در وفاداری به او پایدار ماند. عصر روز 28 امرداد هنگامی که تانک های ارتش خانه‌ی مصدق را به توپ بسته بودند دکتر صدیقی با پیشوایش بود و بهترین روایت را از آخرین ساعت های حکومت مصدق نوشت که به کرات در نشريه های گوناگون به چاپ رسیده است.

به دنبال کودتا، دکتر صدیقی نیز در زندان لشکر 2 زرهی زندانی شد. در جریان محاکمه ی دکتر مصدق در دادگاه نظامی، دکتر صدیقی به عنوان مطلع به دادگاه فرا خوانده شد. وی در جلسه‌ ی روز سه‌شنبه 17 آذرماه 1332 در دادگاه حضور یافت و به سوالات مختلف ريیس دادگاه و دادستان نظامی پاسخ داد و به تفصیل درباره‌ی پايین کشیدن مجسمه‌های شاه و پدرش ، میتینگ روز 25 امرداد در میدان بهارستان، تشکیل شورای سلطنت و رویداد‌های روز  28 امرداد با صراحت خاصی که از ویژگی‌های او بود پاسخ داد، به طوری که سرتیپ آزموده را مبهوت و عاجز ساخت.

درجلسه ی بعدی دادگاه ، دکتر صدیقی كه در زندگی نه از كسی بيم و نه به كسی اميد داشت و به مقام و مسند  طمع نمی ورزيد ،  اظهار كرد : "‌معمولاً می‌گویند خدا، شاه، میهن. اما من اگر گناه است و باید اعدام شوم عرض می‌کنم : خدا، میهن، شاه . "

او  از بنیانگذاران کنگره‌ی هزاره ی ابو علی سینا بود و هنگامی که کنگره در اردیبهشت 1333 در همدان تشکیل شد  در زندان لشکر 2 زرهی تهران به سر می‌برد. پروفسور لويی ماسینیون ،‌ ایران شناس نامدار فرانسوی ازشاه اجازه گرفت تا با دکتر صدیقی در زندان ملاقات کند. این ملاقات در محیطی تاثر انگیز صورت گرفت. دو دانشمند خود را در آغوش یکدیگر افکندند و یک ساعت به گفت و گو پرداختند. در هنگام خداحافظی ماسینیون درحالی که اشک درچشم داشت به دکتر صدیقی گفت : به اميد خدا به زودی آزادی خود را به دست خواهید آورد.

سرانجام پس از ده ماه و نیم صدیقی در خرداد 1333 به قید کفیل از زندان آزاد شد و در 24 امرداد آن سال دادستان ارتش برای او قرار منع تعقیب صادر کرد. به دنبال تشکیل دولت دکتر امینی در اردیبهشت 1340 و اجازه‌ی نخست وزیر مبنی بر برگزاری میتینگ جبهه ی ملی در میدان جلالیه در 28  اردیبهشت، اهالی تهران استقبال شایانی از این میتینگ که پس از هشت سال اختناق تشکیل می‌شد به عمل آوردند و بیش از صدهزار نفر در آن شرکت کردند. دکتر صدیقی یکی از سه سخنران آن روز بود که با سخنانی محکم و شهامتی بی‌نظیر رژیم را مورد حمله قرار داد و سیاهکاری های آن را برشمرد. سخنان دکتر صدیقی چند بار با ابراز احساسات جمعیت صد‌هزار نفری مورد تاکید قرار گرفت. سخنرانی آن روز دکتر صدیقی و موضع‌گیری‌های با ارزش این رهبر روشن بین جبهه‌ی ملی در آن شرایط فشار و خفقان از مصادیق بارز شخصیت والای او به شمار می‌رود.

در کنگره ی جبهه ملی در دی ماه 1341دكتر صديقی يک بار ديگر به عضويت شورای مركزی جبهه برگزيده شد. اما در بهمن ماه آن سال به خاطر موضع‌گیری در برابر رفراندوم شش اصل پیشنهادی شاه دستگیر و در زندان موقت شهربانی و سپس در قزل قلعه زندانی شد .

Image

   دكتر غلامحسين صديقي              

در آذرماه 1357 که اوضاع کشور به مراحل بحرانی رسیده و دولت نظامی ارتشبد‌ ازهاری عملاً شکست خورده بود. روزی دکتر امینی در دیدار با شاه نام دکتر صدیقی را برای نخست‌وزیری به میان آورد. وزیر کشور دکتر مصدق، جامعه شناس برجسته و مومن به قانون اساسی که مدتی از سياست رانده شده و به تدريس و تحقيق مشغول بود . مقاله هايش در نشريه های خارجی به چاپ می رسيد و در تدوين لغت نامه ی دهخدا همكاری می كرد .

هنگامی که نام دکتر صدیقی برده شد شاه با عصبانیت گفت: صدیقی؟ حالا کار من به جایی رسیده که از این میرزای جامعه شناس کمک بخواهم؟‌

دکتر امینی گفت:‌ مملکت به او نیاز دارد، مساله شما نیستید. مساله ی وطن است ؛‌مردم هستند.

شاه یک شب در این باره فکر کرد و سرانجام به دکتر امینی اطلاع داد که حاضر است صدیقی را ببیند. دکتر امینی و عبدالله انتظام با دکتر صدیقی تماس گرفتند و سپس به دیدارش رفتند. استاد دل نگران برای ایران با معیارهای انسانی خود حوادث را ارزیابی می‌کرد و وقتی صحبت از ملاقات او با شاه شد با کمال آرامش گفت: ‌او را می‌بینم تا حرفهایم را بزنم. ولی شرطش این است که هر دوی شما حاضر باشید.

در یک روز سرد آذرماه دکتر صدیقی به اتفاق امینی و انتظام به دیدن شاه رفت. ملاقات ، کاملا خشک و رسمی بود . صدیقی نشست و شاه شروع به سخن گفتن کرد:‌ در این مدت چه می‌کردید آقای دکتر؟‌ ظاهرا در دانشگاه مشغول بودید؟‌

دکتر صدیقی پاسخ داد : به لطف اعلیحضرت گاه در زندان قزل قلعه و قصر بودم و گاه در حصاری که ساواک شما در دانشگاه و گرد خانه‌ام برپا کرده بود روزگار می‌گذراندم که نتیجه‌اش عاید حضرت‌عالی شده است. شاه گفت : گلایه‌ها را کنار بگذاریم . باید وطن را نجات داد. دکتر صدیقی گفت: برای نجات وطن نمی‌شود گذشته را کنار گذاشت. شما اگر مطابق قانون اساسی رفتار کرده بودید امروز کسی علیه قانون اساسی سخن نمی‌گفت . شما نخواستید پادشاه مشروطه باشید. خواستید حکومت کنید و همین باعث بی‌اعتباری سلطنت شد. مردم به سلطنت مومن بودند. شما کاری کردید که دولتی‌ها تبدیل به کارگزاران شاه شدند ،‌نه خدمتگزاران ملت . با این روش، معلوم است که مردم شما را مسوول خرابی ها بدانند.

شاه گفت:‌مگر ما به شما و دکتر مصدق اختیارات ندادیم؟‌

استاد سالخورده که با شنیدن نام مصدق به لرزه افتاد بود پاسخ داد :‌شما اشتباه می‌کنید آقا ! مصدق مردی بزرگ و وارسته بود. او هرگز خواب و خیالی برای شما ندیده بود. در 25 امرداد بعد از کودتای شما، همه به او فشار آوردند که سلطنت را ملغی کند . ولی او این کار را با وجود آنکه می‌توانست نکرد. او و من به قانون اساسی ایمان داشتیم. قانون اساسی در روزی تصویب شد که من به دنیا آمدم. لذا هیچ گاه به این قانون مقدس پشت نکرده‌ام. شما زاهدی‌ها و هویداها را ترجیح دادید. شما هرچه رجل آزاده ی وطن پرست بود به زندان انداختید. شما و دستگاه شما ایران را از هر چه مرد بود خالی کردید.

 دکتر صدیقی عصبانی شده بود و شاه این مطلب را دریافت و سکوت کرد. شاه پس از سخنان دکتر صدیقی گفت:‌گمان می‌کنم اگر ازشما دعوت به نخست وزیری کنم برای نجات کشور قدم به پیش خواهید گذاشت.

 دکتر صدیقی با تامل پاسخ داد:‌ من برای نجات وطنم حاضرم جانم را و این دو پاره استخوان ناچیز را فدا کنم. ولی امروز باید دید چه چیز درخطر است. مملکت یامصالح گروهی؟ ‌اگر می‌خواهید که واقعاً مملکت به آرامش برسد و کار از این بدتر نشود، نخست باید خودتان گذشت کنید. باید از همه‌ی آن چیز‌هایی که با ناحق در 25 سال اخیر در ید مقام غیر مسوول مملکت یعنی شاه قرار گرفته بود گذشت کنید. باید از ثروتی که بی سبب در خزانه‌ی شخصی شاه گرد ‌آمده است گذشت کنید. باید از حمایت از مردان و زنانی که جز فساد وخیانت در این سال ها کاری نکرده‌اند گذشت کنید.

شاه که متوجه شده بود دکتر صدیقی تا حدودی ناراحت شده است سعی کرد با او رشته‌ی ارتباط را دوباره برقرار کند. لذا با تبسمی گفت:‌خب دکتر !‌شرط شما برای قبول نخست‌وزیری چیست؟‌

دکتر صدیقی پاسخ داد:‌البته من باید مدتی فکر کنم ولی به اعتقاد من اولین شرط برای آرام شدن کشور ، تشکیل شورای سلطنت و استراحت حضرتعالی است. شاه گفت:‌شورای سلطنت؟‌ آن هم در زمان حیات من؟ ‌مگر آدم زنده وکیل و وصی می‌خواهد؟‌ سپس درنگی کرد و افزود:‌ شما معتقدید که من باید از ایران بروم و شورای سلطنت تشکیل شود یا در ایران بمانم؟‌دکتر صدیقی پاسخ داد:‌مهم تفویض اختیارات شما به شورای سلطنت است. در کجا بودن شما چندان مهم نیست. مساله ي مهم وجود هیاتی است از سوی دولت نزد شما که در واقع کار رابط را بازی کند. همچنین لغو حکومت نظامی. شاه برآشفت و گفت:‌ می‌خواهید مرا کنترل کنید؟‌

دکتر صدیقی گفت:‌غرض کنترل بعضی از مفسدین است که امکان دارد اعلیحضرت را دچار خیالات ناصواب کنند و خدای ناکرده وضعی شبیه به 28 امرداد به وجود آورند.

سرانجام در آخرین و پنجمین ملاقات با شاه که در 7 دی ماه 1357 صورت گرفت دکتر صدیقی چند شرط برای قبول نخست‌وزیری مطرح کرد:

نخست اين كه شاه به منظور کنترل ارتش در ایران بماند و در صورت لزوم به جزیره‌ی کیش برود.

دوم اين كه شورای سلطنت تشکیل شود تا به امور مربوط به مقام سلطنت بپردازد و نقش  رابط با شاه را ایفا کند.

سوم اين كه دارايی های خانواده ي سلطنتی به دولت بازگردانده شود و افسران ارشد ارتش که در سرکوب مخالفان دخالت داشتند محاکمه شوند.

سرانجام تنی چند از مشاوران ارتش معتقد بودند که صدیقی مرد این میدان نیست. نخست به دلیل این که سالخورده است ، دوم به علت پایبند بودن بیش از اندازه‌ی او به قانون و مهم تر اینکه نظامیان حاضر نبودند دستورات مردی را اطاعت کنند که روزگاری دست راست دکتر مصدق بوده و هرگز از این راه از رهبر ملی ایران روي برنتافته است .

شاه بر سر دو راهی قرار گرفته بود و نمی‌دانست آیا این خطر را بپذیرد و کشور را به دست مردی بسپارد که در 25 سال گذشته بزرگترین ناراحتی‌ها و شکنجه‌ و زندان را تحمل کرده بود یا پیشنهاد نظامیان را بپذیرد و ارتشبد اویسی را بر سر کار آورد.

شاه سابق هیچ کدام از این سه شرط را نپذیرفت و در نتیجه دکتر صدیقی نیز انصراف خود را از قبول نخست‌وزیری اعلام کرد.

پس از پیروزی انقلاب مهندس بازرگان از دکتر صدیقی برای شرکت در دولت موقت دعوت به عمل آورد که مورد قبول استاد قرار نگرفت.

بنابراین دکتر غلامحسین صدیقی را می‌توان یکی از برجسته‌ترین سیاستمداران تاریخ معاصر به شمار آورد که همیشه نام نیکش در تاریخ ایران خواهد ماند.پیام مردانی مانند صدیقی برای نسل امروز اين است که حتا در بدترین شرایط باید برای رسیدن به آزادی و دموکراسی مبارزه کرد . از ناملایمی‌ها نهراسید و ناامید نشد و پاکی و شرافت خود را حفظ نمود زیرا هر مبارز به سهم خود در ایجاد تحولات سیاسی و اجتماعی تاثیرگذار است و لازم نیست که انسان نتیجه ی تلاش هایش را در زمان زندگانی خود مشاهده کند . تاریخ بهترین داور است و هرگز اشتباه نمی‌کند.

و سرانجام دكتر غلامحسين صديقی در روز دوشنبه 29 اردیبهشت 1371 در تهران در گذشت. عشق ايران آنچنان در جان او ريشه داشت كه در آخرين لحظات و در زير چادر اكسيژن فرياد برآورد : پاينده باد ايران ! .... و سپس جان به جان آفرين داد .

 صديقی آکنده از مهر مرز و بوم خود و به دنبال پژوهش در باره ی  تاریخ و سرزمین ایران بود ، اما با  گشاده‌رویی در برابر علم و فرهنگ نوین  . او بزرگترین کاستی این ملت را چنین ترسیم کرد :‌

«بزرگترین عیب ما بی‌انصافی است. بی‌انصافی دردآوری درباره‌ی دیگران» و در جای دیگری نوشت:‌«جامعه‌ای شایسته‌ی بقاست که در آن انسان ارجمند و عزیز و گرامی باشد.»

 

منبع:‌ به نقل از کتاب " همه‌هستی‌ام نثار ایران "‌یادنامه ی استاد دکتر غلامحسین صدیقی به کوشش دکتر پرویز ورجاوند

نظر ها
افزودن جدید
فرامرز  - ارزنده   |70.77.54.xxx |2008-12-01 07:48:00
درود
بسيار ارزنده بود ميثم گرامي
چه
بزرگمردي بود دكتر صديقي، با چه درايت،
هوشمندي و دورانديشي تصميم مي‌گرفت.
يادش
گرامي و انديشه‌اش استوار
اسفندیا صدیقی   |85.133.197.xxx |2008-12-07 11:57:29
درود بر شما و بزرگمردان تاریخ ایران
ناشناس   |212.16.93.xxx |2008-12-09 02:48:48
ba tashakore az meisam/mandana az kordestan
فرشته ايزي   |89.165.10.xxx |2010-05-19 14:48:21
درود وصد درود بر پدر علم جامعه شناسي
ايران
به واقع ايشان از بزرگمردان تاريخ
 ايران هستند
والبته من افتخار
دانشجويي دختر اين بزرگوار خانم آفرين
صديقي رو هم داشتم
فرشته ایزی   |89.165.27.xxx |2010-10-25 17:48:37
درود وصد درود بر پدر علم جامعه
شناسي
ايران
به واقع ايشان از بزرگمردان
تاريخ
 ايران هستند
والبته
من افتخار
دانشجويي دختر اين بزرگوار
خانم آفرين
صديقي رو هم داشتم
تشکر از
آقای نظمی
محسن زمانی   |80.191.71.xxx |2010-10-30 09:57:38
با سپاس فراوان از نوشتار شما و درود بی کران
بر دکتر غلامحسین صدیقی و به امید نوشته های
نغزتر از شما
مهدخت (قمر) پیله  - یادی از استاد غلامحسین صدیق   |109.109.56.xxx |2011-12-08 11:30:04
من افتخار شاگردی استاد غلامحسین صدیقی
راداشتم وخاطرات بسیار ی از ایشان دارم . اما
نکته ای ر ا که میخواهم اینجا بیان کنم مطلبی
است که از پدرم _ مرحوم اکبر پیله ور که محقق
وآدمی مطلع ومبارز وشاعربودند _ بارها شنیدم
:ایشان میگفتند در جریان محاکمه دکتر مصدق "
دکتر صدیقی تنها کسی بودند از کابینه ایشان که
مسئو لیت تصمیمات اتخاذ شده توسط نخست وزیر را
تصمیم کل کابینه واز جمله خودشان اعلام کردند
ودر واقع پشت دکتر مصدق را خالی نکردند.
درود
به روان پاک استاد عزیزم
دکتر
غلامحسین صدیقی
رضا   |91.99.156.xxx |2012-01-25 15:32:34
مطلب زیبایی بود انصافا مایه افتخار این
مملکت این جور آدمان
Allen   |202.40.210.xxx |2012-02-16 06:41:04
It interesting to know that Iran had and has many brave, and wise patriot.... I
hope the best for Iran
محمد رحیمی   |2.187.81.xxx |2012-03-29 19:32:16
درود بر روان پاک بنیانگذار و پدر جامعه شناسی
ایران. افرادی چون ایشان نمونه یک انسان کامل
و وطن پرست واقعی بودند و عشق به میهن تا آخرین
لحظه های عمر در اعماق وجودشان جاری بود. زنده
باد یاد و نام بزرگمردان ایران
سعید   |65.49.68.xxx |2012-05-31 00:24:22
میثم جان مرسی بابت مطلب خوبت . یاد استاد
صدیقی و همه مردان و زنان شریف ایران زمین
گرامی .
ناشناس   |80.75.5.xxx |2012-08-13 11:43:11
ایشون گفته بزرگترین عیب ما بی انصافیه اما
خودش از همه بی انصاف تر بوده. ایا واقعا شاه و
اطرافیانش فقط در حق کشور خیانت کردند هیچ
خدمتی نکردند. همون دانشگاهی که ایشون در اون
درس می داد را کی ساخت؟ بنظر من بزرگترین عیب
ایرانی ها نادانی است. همه هم درگیرش هستند از
مردم کوچه بازار تا همین دانشگاهی ها. دشمن ما
هم تا حالا از همین نقطه ضعف ما بهترین
استفاده را کرده.
امیر علویان راد  - درود و سپاس   |37.220.22.xxx |2014-01-08 20:26:19
با درود به شما آقای میثم نظمی جوانی خوشفکر
از استان مرکزی دست شما درد نکنه جای بسی
اشادمانی است که جوانان ایراندوست از تاریخ و
پیشینه تاریخی خود آگاه باشند. قدم گذاشتن شما
در راه معرفی شخصیتهای بی بدیلی چون روانشاد
دکتر غلامحسین صدیقی و دیگران بسیار ستودنی
است. بنده که از این کوته نوشت شما در باره
دکتر صدیقی لذت بردم و در پی آنم که کتاب
یادنامه استاد صدیقی را تهیه کنم اگر چاپش
تمام نشده باشد .به امید موفقیت شما در زندگی
ناشناس   |83.183.67.xxx |2015-06-24 01:57:30
دروغ
شاپور  - روحش شاد   |76.164.208.xxx |2015-09-28 21:56:16
یکی از ایرانی دوست ترین دموکرات ترین فهمیده
ترین شخصیت هایی بود که نسل پیش به خودش دید
بود روحش شاد
سینا  - دروغ   |165.91.13.xxx |2016-06-11 13:14:05
شرط دکتر صدیقی برای پذیرفتن پست، حضور شاه در
کشور بود و نه شورای انقلاب. دروغ نگویید لطفا
نوشتن نظر
نام:
ایمیل:
 
آدرس سایت:
عنوان:
قالب نوشته:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 

3.20 Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

تاریخ بروز رسانی ( 13 اسفند 1391 ساعت 08:24 )
 
< بعد   قبل >
 
ADP Global CMS ADP Global CMS ADP Global CMS